Futurama / Series online for free

Animovaný seriál Futurama od tvůrců Simpsonových už ve své době sliboval zábavnou podívanou. Když se v roce 1999 začal vysílat, měl slibně našlápnuto stejně jako jeho žlutý bráška. Nakonec byl ale seriál po sedmi sériích ukončen.

Futurama – satira s animovanými postavičkami

Na rozdíl od Simpsonových si neudržel popularitu. Ale stejně má Futurama několik velkých plus. Jakých?

loading...

Nekonečné možnosti sci-fi

Simpsonovi byli, jsou a pravděpodobně budou legendární navždy. Futurama se stala alespoň kultovní, ale těžko ji jednou budou znát i budoucí generace. Trochu ironie, když oproti Simpsonovým se Futurama odehrává v budoucnosti. Ale nevadí.

Napadlo vás někdy, co se stane, když se do vzdálené budoucnosti dostane člověk, kterého lze popsat jako smolaře, zkrachovalce a hlupáka? Scenáristy ano, a proto na plátně oživili poslíčka Frye, který se v současnosti nechá omylem zmrazit na tisíc let a poté se objeví ve zcela odlišném prostředí, než jaké znal. Setkává se zde například s robotem, který se jmenuje Bender. To není nudný robot, ale naopak kleptoman a násilník bez smyslu pro čest. Spolu se smolařem Fryem tvoří důležitou dvojici a tahouny seriálu.

Ve smyšleném světě Futuramy není nic nemožné. Oproti žluté rodince totiž není Futurama limitována udržováním zdání „normálního“ světa. Scenáristé si mohou dělat, co je napadne, a tak zde kromě hostujících celebrit (pro sitcomy velmi typické) vidíme třeba oživlé hlavy již mrtvých osobností (vesměs také hostující celebrity). V tomto světě můžete být živí, nebo mrtví a je to úplně jedno. Co na tom, že se nikdo nepozastavuje nad přítomností mrtvých hlav dávno před objevem této technologie. Futuramě to odpustíme, protože nás především baví svým vtipem, který si nebere servítky.

Robotí humor není nuda

Hlavní podstata Futuramy vychází ze satirického vyobrazení světa. Budoucí život je tak snadno srovnatelný se současným. To vybízí k parodii klasických děl sci-fi (Star Trek, Válka světů) nebo motivů z nich – cestování časem, mimozemšťani, kosmické lodě. Samotní roboti vybízejí k až počítačovému humoru („Otevřete svůj harddisk a hledejte soubor slitování. – Soubor nenalezen.“).

Futurama je dostatečným důkazem toho, že ne všechno, co je kvalitní, je také náležitě doceněno. Seriál se vysílal pouhé čtyři roky (1999–2003). Za nepřízeň osudu mohl možná špatný vysílací čas, možná ne. V tomto případě ani podobná animace jako u Simpsonových nepomohla a sci-fi animák překonala. Škoda, měl tolik možností. Komplexně je Futurama velmi kvalitním animákem, který ocení především milovníci drsnějšího humoru a nadsázek. Všech 7 sezón najdete on-line ke zhlédnutí.  

Video